Kazimierz Dolny często określany jest perłą polskiego renesansu, znajduje się tu wiele kamienic z XVII wieku, które budowane były przez bogatych kupców.

W XVII wieku Kazimierz Dolny pełnił ważną rolę jako ośrodek handlu zbożem. Nad Wisłą znajdowało się wiele spichlerzy, niektóre z nich przetrwały do dzisiejszych czasów, obecnie pełnią funkcje turystyczne, muzealne. Do Kazimierza przyjeżdża co roku wielu turystów, miasteczko może zaoferować im noclegi w hotelach, znajdziemy tu także SPA, obiekty agroturystyczne, czy też miejsca w pensjonatach.

Renesansowy urok Kazimierza Dolnego

Atrakcje i baza turystyczna w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny to miasto festiwali, wystaw, odbywa się tu Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, który promuje kulturę ludową oraz folklor. Do miasta przyjeżdża wielu turystów, celebrytów, artystów, znajduje się tutaj port jachtowy, pole namiotowe. Nad Wisłą możemy skorzystać z rejsów statkami. Kazimierz Dolny był także miejscem gdzie kręcono wiele filmów oraz oraz seriali. W Kazimierzu znajduje się wiele zabytków, w 1181 roku rozpoczęto budowę klasztoru, znajdują się tu ruiny zamku, Baszta. Na rynku możemy zobaczyć kamienice Przybyłów z XVII wieku, kamienicę Celejowską, kamienicę Białą. Znajduje się tu kościół farny z zabytkowymi organami z XVII wieku.

Kazimierz Dolny często kojarzony jest z tutejszymi wypiekami, są to kazimierskie koguty, których możemy obecnie spróbować w piekarni Sarzyński, zjemy tu także smaczne cebularze, charakterystyczne dla kuchni lubelskiej, kulebiaki, bajgle czy też tradycyjne pierogi. Kazimierz Dolny co roku przyciąga wielu turystów, punktem, który warto odwiedzić, jest góra Trzech Krzyży, skąd rozpościera się widok na piękny Kazimierz oraz Wisłę. Otwarty do zwiedzania jest także zamek oraz baszta. Możemy zobaczyć także wąwozy lessowe, udać się na pieszą wędrówkę czy wycieczkę rowerową po pięknej okolicy.

Pośród oferty noclegowej ciekawym pomysłem może być domek w ogrodzie kazimierz dolny jest znanym ośrodkiem turystycznym, możemy wynająć dom w ośrodku Moje Miejsce Kazimierz. Dostępnych jest tu wiele atrakcji dla dzieci, plac zabaw, w lecie udostępniany jest basen, można skorzystać z kortu tenisowego, boiska do piłki siatkowej. Znajdziemy tu także miejsce na grilla, przy domkach znajdują się duże tarasy, gdzie możemy wypoczywać wieczorem przy grillu.

Previous post Co należy wiedzieć o procesie rozwodowym
Next post Program do wystawiania aukcji Allegro. Dlaczego chcesz go mieć?