Instalacje (układy) pneumatyczne wymagają często dodatkowego zasilania w postaci zbiorników sprężonego powietrza, które w znaczący sposób rozszerzają możliwości robocze sprężarek. To efektywne uzupełnienie również ze względu na stabilizowanie ciśnienia.

W jaki sposób podejść do inwestycji w zbiorniki sprężonego powietrza?

Na rynku występują zbiorniki sprężonego powietrza instalowane pionowo lub poziomo. Pojawiają się też w wersjach wolnostojących, czy specjalistycznych dopasowanych do układów wyłączników wysokiego napięcia. Warto pamiętać, że osprzęt podlega rejestracji w TDT. Magazyny sprężonego powietrza przydają się nie tylko w stabilizowaniu pracy sieci, ale umożliwiają podanie gazu w szczycie roboczym.

W jaki sposób instaluje się zbiorniki sprężonego powietrza?

Standardowo wyróżnia się dwa podejścia, a mianowicie wykorzystanie zbiornika głównego lub wspierającego. Zbiornik główny nazywa się mokrym. Pomocniczy suchym. Dzięki głównemu zbiornikowi przedsiębiorca zarządza lepiej pracą sprężarki i uzyskuje większą płynność pracy. Natomiast instalacja pomocnicza to rozwiązanie dla przedsiębiorców prognozujących skokowe wzrosty zapotrzebowania na sprężone powietrze. Krótko mówiąc zbiornik sprężonego powietrza naśladuje działaniem baterię.

Co wchodzi w skład zbiornika?

Zbiorniki wykonuje się najczęściej ze stali nierdzewnej, co odbija się wyraźnie na żywotności. Ważna praktyka to dopasowanie jakościowego osprzętu, chociażby zaworów bezpieczeństwa.

W jaki sposób podejść do wyboru i eksploatacji?

  • przyda się prawidłowe dopasowanie parametrów zbiornika do użytkowanej sprężarki. W tym celu najlepiej porozmawiać z producentem,
  • stal nierdzewna, chromowana lub węglowa to najlepsze materiały wykończeniowe,
  • zbiornik powinien posiadać certyfikację,
  • obowiązkowa analiza szczelności przed wdrożeniem,
  • regularna kontrola rozszczelnienia, czy osłabienia konstrukcji.

Jakie branże zainteresuje wykorzystanie zbiorników sprężonego powietrza?

Pojemniki sprawdzają się w prowadzeniu warsztatu samochodowego, gdzie trudno ocenić zapotrzebowanie na sprężone powietrze, w przemyśle meblarskim, albo przy realizacji prac budowlanych. Na rynku występują zbiorniki o ogromnych lub mniejszych pojemnościach do szybkiego przenoszenia, więc konstrukcję można dopasować pod konkretne potrzeby, oszczędnie. Stal węglowa z reguły wytrzymuje znaczące różnice temperatur, dlatego takie zbiorniki wykorzystuje się w trudniejszych warunkach roboczych. Przy obsłudze magazynu na sprężone powietrze przyda się w każdym przypadku manometr służący do kontrolowania ciśnienia.

Czy to inwestycja godna uwagi?

Sprężone powietrze to ważny zasób w wielu działalnościach, a stworzenie pewnej rezerwy to bezpieczna i zwiększająca efektywność praktyka. Zbiorniki sprężonego powietrza występują w wielu konfiguracjach, też z dodatkowym osprzętem umożliwiającym stałe monitorowanie wzrostu ciśnienia. To gwarantuje ochronę interesów przedsiębiorcy i przedłuża żywotność całego układu. Warto sięgnąć po rozwiązania od sprawdzonych producentów, certyfikowane i zadbać o dopełnienie formalności TDT.

Previous post Cenisz sobie produkty ze skóry?
Next post Usługi klimatyzacyjne na jak najwyższym poziomie